تبلیغات
موسسه پژوهشی درمانی احیای طب جامع ایرانیان - وقتی یک نوشابه می خورید،چه اتفاقی می افتد!
سه شنبه 18 مرداد 1390

وقتی یک نوشابه می خورید،چه اتفاقی می افتد!

   نوشته شده توسط: عباس کنار نوازی    نوع مطلب :مقالات مرتبط با تغذیه ،


10دقیقه بعد: 10 قاشق چای‌خوری شکر وارد بدنتان می‌شود. می‌دانید چرا با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمی‌شوید؟ چون اسیدفسفریک، طعم آن را کمی می‌گیرد و شیرینی‌اش را خنثی می‌کند

20دقیقه بعد: قند خونتان بالا می‌رود و منجر به ترشح ناگهانی و یک ‌جای انسولین می‌شود. کبدتان شروع می‌کند به تبدیل قند به چربی تا قند خون، بیشتر از این بالا نرود


40دقیقه بعد: حالا دیگر جذب کافئین کامل شده؛مردمک‌های‌چشمتان گشاد می‌شود، فشار خونتان بالا می‌رود و در پاسخ به این حالت، کبدتان قند را به داخل جریان خون رها می‌کند. گیرنده‌های آدنوزین مغز حالا بلوک می‌شوند تا از احساس خواب‌آلودگی جلوگیری کنند.

45دقیقه بعد: ترشح دوپامین افزایش پیدا می‌کند و مراکز خاصی در مغز، که حالت سرخوشی ایجاد می‌کنند، تحریک می‌شوند. این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی می‌شود.

60دقیقه بعد: اسید فسفریک موجود در نوشابه، داخل روده کوچک، به کلسیم، منیزیم و روی می‌چسبد. متابولیسم بدن افزایش پیدا می‌کند. میزان بالای قند خون و شیرین‌کننده‌های مصنوعی، دفع هرچه بیشتر کلسیم را از طریق ادرار باعث می‌شوند.

مدتی بعد : کافئین در نقش یک داروی مدر (ادرارآور) وارد عمل می‌شود. حالا دیگر کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شود، بیش از پیش از طریق ادرار دفع می‌شود و به همراه آن مقادیر زیادی آب، سدیم و دیگر الکترولیت‌ها نیز از دست می‌رود.

مدتی بعدتر : کم‌کم آن غوغایی که در بدن‌تان ایجاد شده بود فروکش می‌کند و نوبت به افت قند می‌رسد. در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک‌پذیر می‌شوید یا خیلی کرخت و بی‌حال. حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید، دفع کرده‌اید؛ آبی که می‌شد به جای اسید و کافئین و شکر، حاوی مواد مفیدی برای بدن‌تان باشد. تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین می‌رود و شما هوس یک نوشابه دیگر می‌کنید.

برچسب ها: نوشابه ، وقتی یک لیوان نوشابه می خوریم ، ضرر نوشابه ، خواص نوشابه ، نوشابه گاز دار ، قند نوشابه ، مواد سازنده نوشابه ، محتویات نوشابه ، محتوای نوشابه ، سلامتی ، مضرات نوشابه ، بعد از خوردن نوشابه ، خوردن نوشابه ، نوشابه خوردن ، نوشابه گاز دار خوردن ، خوردن نوشابه گاز دار ، نوشابه گازدار ، نوشابه مشکی ، نوشابه زرد ، نوشابه حاوی گاز و قند ، قند موجود در نوشابه ، قند نوشابه های گاز دار ، قند نوشابه گازدار ،

دنبالک ها: موسسه احیای سلامت ، www.ravazadeh.com ،